Fabrika Sinofarm vakcina plaćena desetine miliona evra: Sada prazna i u korovu

Img Foto: Pixabay, ilustracija

Fabrika za proizvodnju vakcina "Sinofarm" u Beogradu, završena je još prošlog leta, a sa radom još nije počela, niti je njen rad u planu, objavila je nova.rs.

Fabrika za proizvodnju vakcina koju je Srbija počela da gradi u saradnji sa Kinezima, proglašena je za „veliki uspeh naše države“. Paraf na sporazum i ugovor o izgrdanji stavljen je još 2021. godine. Prva faza proizvodnje, prema najavama zvaničnika, trebalo je da počne do aprila 2022, ali se to nije desilo.

Ono što se danas na licu mesta može videti je da je zgrada izgrađena, da je pusta, a da okolo raste korov. Fabriku više niko ni od nadležnih ne pominje, iako je javnosti tokom pandemije kovda predstavljena kao jedna od najvećih investicija u zemlji.

Nova ekonomija je ranije objavila da je Srbija u izgradnju fabrike uložila najmanje 47 miliona evra, a izgradnjom je rukovodilo Ministarstvo odbrane, dok je za opremanje lokacije nadležan grad Beograd.

Kamen temeljac je svečano položen 9. septembra 2021. godine u Zemunu, a krajem te godine direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić je najavila da će prva faza proizvodnje početi u martu i aprilu 2022. godine.

Inicijalni ugovor je menjan nekoliko puta, a sa tim su se uvećavali i troškovi. Tako se stiglo do 47,6 miliona evra.

U međuvremenu, direkcija za građevinsko zemljište grada Beograda je avgusta 2021. godine ugovorila opremanje lokacije po ceni od 14,2 miliona evra, a maja ove godine je cena uvećana na 17 miliona evra.

Radi proizvodnje Sinofarm vakcina Vlada Srbije i kompanija „Hayat Biotech“ su decembra 2021. godine osnovali firmu „Life Biotech“, tako da je Srbija vlasnik 33 odsto udela, pa je većinski vlasnik „Hajat Biotech“ sa 67 odsto udela. Kompanija „Hayat Biotech“ je u suvlasništvu kineskog „Sinofarma“ i arapske kompanije „Group 42“, navodi Nova ekonomija.

Predsednik Srbije Alekandar Vučić u martu 2021. godine najavio je da je Srbija dogovorila da zajedno sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kinom, proizvodi vakcine protiv korona virusa, kineske kompanije Sinofarm.

„Proizvodićemo Sinofarmove vakcine, prvo će ih pakovati, a onda krenuti i u proizvodnju kompletne tečnosti u Srbiji“, rekao je predsednik tada, podsećajući da je napravljen hodogram sa nadležnim ruskim ministrom o proizvodnju ruske vakcine u okviru Torlaka.

Izvor: Nova.rs/N1





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs