Za 129 konkursa 1,6 milijardi

Img Foto: Pixabay

Na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou do danas je raspisano 129 konkursa u oblasti javnog informisanja za 2021. godinu za koje je opredeljeno ukupno 1,6 milijardi dinara, objavilo je Udruženja novinara Srbije (UNS) koje, pozivajući se na svoju evidenciju, tvrdi da su sredstva za medije na približno istom nivou kao i prošle godine.

Za 129 medijskih konkursa, uključujući i 10 konkursa Ministarstva kulture i informisanja, kao i tri Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, ove godine je izdvojeno ukupno 1.614.193.068 dinara, navodi UNS.

Ministarstvo kulture i informisanje je za ovogodišnje konkurse opredelilo ukupno 310 miliona dinara, dok je Pokrajinski sekretarijat izdvojio 58,2 miliona.

Pokrajinski sekretarijat je, podseća UNS, prošle godine raspisao jedan konkurs više, pa je bio i veći budžet za medije, ukupno 61,2 miliona dinara. Na lokalnom nivou za 116 ovogodišnjih konkursa izdvojeno je oko 1,2 milijarde dinara.

Za iste medijske konkurse na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou prošle godine je, prema podacima UNS, izdvojeno ukupno 1.616.475.000 dinara, što je za oko dva miliona dinara više nego ove godine.

Udruženje navodi da tri lokalne samouprave – Kučevo, Požarevac i Kostolac ove godine su poništile konkurse za medijske projekte. Opština Kučevo, nakon što je u februaru obustavila konkurs, mesec dana kasnije raspisala je novi javni poziv, prema kojem je za projekte opredeljeno 1.150.000 dinara. Ova lokalna samouprava 2020. godine je izdvojila 50.000 dinara više za medije.

Za sufinansiranje medijskih sadržaja, Grad Beograd je za 2021. godinu izdvojio 85 miliona, Niš 69 miliona, Novi Pazar 55 miliona, a Pančevo 40 miliona dinara. Ovo su, ujedno, samouprave koje su ove godine najviše novca izdvojile za medije.

Imenovanje članova konkursnih komisija na republičkom nivou, ove godine kritikovala su novinarska i medijska udruženja – Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Lokal pres i Slavko Ćuruvija Fondacija.

Tva udruženja su tražila da Ministarstvo kulture i informisanja objavi kriterijume na osnovu kojih su medijski stručnjaci birani. „U pitanju su ‘medijski stručnjaci’ koje za članove komisija na konkursima lokalnih samouprava i Ministarstva kandiduju medijska udruženja čija je jedina delatnost – kandidovanje članova Komisija i raspodela budžetskog novca po ‘burazerskom’ principu i spiskovima podobnih medija, tvrde članice“, prenosi UNS njihovo saopštenje.

Ministarstvo kulture i informisanja je, naime, nedavno objavilo rešenje o imenovanju članova komisija za deset konkursa. Svaka komisija u svom sastavu ima po pet članova, a najveći broj njih, 22, čine nezavisni stručnjaci za medije.

Članovi konkursnih komisija, inače, koje imenuje rukovodilac organa koji je raspisao konkurs, ocenjuju medijske projekte i predlažu kako će novac poreskih obveznika projektima biti raspodeljen. Njih predlažu novinarska i medijska udruženja koja su registrovana najmanje tri godine, a mogu se i samostalno prijaviti medijski stručnjaci, navodi UNS.

IZVOR: FoNet





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs