Stepanović: OCD u Srbiji mogu da učestvuju u donošenju javnih politika

Img Foto: civilnodrustvo.gov.rs

Srbija je ove godine zaokružila zakonodavni ambijent koji sada omogućava organizacijama civilnog društva (OCD), građanima i zainteresovanoj javnosti da učestuje u procesu donošenja javnih politika, od nacrta pa do njihovog usvajanja, izjavio je direktor Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Srbije Žarko Stepanović i pozvao sve da aktivno učestvuju u kreiranju dokumanata od značaja za zajedincu.

"Sada je obaveza svakog državnog organa da na samom početku objavi polazne osnove dokumenta javne politike koji želi da donese, da objavi analize efekata koje će nova politika imati na društvo, da uključi zainteresovanu javnost u taj proces, da uključi po mogućnosti i civilno društvo u radne grupe za izradu dokumenata javne politike ili propisa i na kraju, kao što je i ranije bilo u našem zakonodavnom sistemu, da otvori javnu raspravu o tim dokumentima", kazao je Stepanović.

Podsetio je da je Vlada Srbije 2018. godine unapredila zakonodavni okvir kada je u pitanju uključivanje javnosti u proces donošenja odluka, odnosno kreiranja javnih politika, jer je tada donet Zakon o planskom sistemu, ali je izmenjen i Zakon o državnoj upravi, odnosno Zakon o lokalnoj samoupravi.

"Vlada je usvojila i nekoliko podzakonskih akata, a poslednji među njima, usvojen u februaru ove godine, su Smernice za uključivanje organizacija civilnog društva u radne grupe za izradu predloga dokumenata javnih politika i nacrta, odnodno predloga propisa, koje su zaokružile zakonodavni ambijent", precizirao je Stepanović.

Objasnio je da usvojena metodologija uključivanja predstavnike civilnog društva u radne grupe za izradu nacrta propisa podrazumeva da je proces inkluzivan, javan i transparentan.

"Imamo više od 34.000 OCD koje su registrovane za rad na teritoriji Srbije i moramo biti objektivni i transparentni prema svim tim organizacijama, zbog čega objavljujemo javni poziv sa unapred poznatim kriterijumima", kazao je Stepanović.

Naveo je da su najčešći kriterijumi koji se zahtevaju da organizacija bude upisana u odgovarajući registar, da ima ciljeve u svom statutu koji su u skladu sa oblašću na koji se taj javni poziv odnosi, da imaju određeno iskustvo rada u određenoj oblasti, bilo dužinom postojanja ili projektima koje su realizovali, kao i stručne osobe koje će učestvovati u konkursu.

"Ko će biti izabran u neku radnu grupu ili radno telo odlučuje komisija sastavljena od predstavnika državnih organa koji žele da formiraju tu radnu grupu, ali i predstavnika Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom", kazao je Stepanović.

Istakao je da je jedan od osnovnih principa dobre uprave uključivanje građana u proces donošenja javnih politika. Građani mogu da se u taj proces uključe na različite načine, a kako je rekao, ako izaberu mogućnost da se udruže, da formiraju OCD, imaju mogućnost da preko njih komuniciraju sa organima javne uprave i izeđstvuju da njihove inicijative postanu zvanične javne politike.

"OCD predstavljaju značajan društveni resurs. One imaju ekspertizu, imaju istraživanja, ali su sa druge strane stalno i na terenu, tako da i od građana dobijaju informacije šta je to potrebno u smislu odluka ili javnih politika, što treba izmeniti", ukazao je on.

Izvor: Beta





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs