Protesti protiv iskopavanja litijuma u nekoliko gradova u Srbiji

Img Foto: Printscreen RTS

Protesti protiv rudarenja litijuma održani su u nekoliko gradova i opština Srbije - u Aranđelovcu, Šapcu, Kraljevu, Ljigu i Barajevu.

Građani Kraljeva okupili su se na centralnom gradskom trgu u znak protesta zbog najava otvaranja rudnika litijuma u Srbiji, ali i davanja u zakup osam lokala apotekarske ustanove Kraljevo privatnicima.

Na najmasovnijem okupljanju u poslednjih desetak godna lokalni aktivista pokreta "Ne damo Ibar“ i odbornik u Skupštini Kraljeva Nebojša Kovandžić pozvao je Kraljevčane da se usprotive kopanju litijuma u Srbiji, ali i da se bore protiv, kako je rekao, uzurpacije institucija, uništavanja reka i šuma i podzemnih istraživanja u okolini Kraljeva.

Dragan Simović iz udruženja "Zaštitimo Dobrinju i okolinu“ sa govornice se usproivio eventualnom održavanju referenduma o iskopavanju litijuma jer, kako tvrdi, neće biti regularno sproveden. Pozvao je građane na opšti bunt.

Na skupu je bilo reči i o onome što je jedna od glavnih tema u Kraljevu. Prisutnima se obratila Biserka Nikolić Zubac, predstavnica zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi Kraljevo, Nebojša Kovandžić, aktivista i odbornik u Skupštini grada Kraljeva i Dragan Simović iz Utuženja "Zaštitimo Dobrinju i okolinu“.

Povodom davanja u zakup osam najrentabilnijih apoteka Apotekarske ustanove Kraljevo privatnicima, o čemu je lokalna samouprava donela i sprovela odluku u poslednjih nekoliko meseci, predstavnica zaposlenih u toj ustanovi Biserka Nikolić Zubac poručila je da zdravlje nema cenu.

Pozvala je Kraljevčane da potpisima podrže zahtev radnika te utanove da se raspiše refrendum o budućnosti Apotekarske ustanove Kraljevo koji se prikupljaju do kaja septembra.

Protest protiv iskopavanja litijuma održan je u Šapcu.

“Niko nije glasao da ga truju! Ovde politika ne sme da meša prste i ovo je prilika za sve nas da se zajedno uključimo u borbu protiv trovača“, poručili su okupljeni Šapčani protestujući zbog projekta ekploatacije litijuma Rio Tinta.

Govornici u Šapcu tražili su hitno donošenje zakona koji bi trajno zabranio rudarenje litijuma i bora.

Poručeno je da je neophodno zaštititi vodu i njive, Mačvu, Jadar i Cer.

Dragan Isailović, tehnolog u Šabačkom vodovodu i višestruki pobednik kviza Slagalica, podsetio je okupljene na geopotencijale ovog kraja, posebno vodu, jer je Mačva najveći rezervoar zdrave vode u ovom delu Evrope i taj vodonosni sloj, kako je rekao  puni reka Drina koja će, ako dođe do rudarenja litijuma, biti zagađena.

Milan Ivanović, poljoprivrednik iz Tabanovića, poručio je da želi da na plodnoj zemlji za svoje potomke gaje zdravu hranu i da ako se Šapčani udruže, kao u vreme poplava, kada je Sava pretila, mogu da se izbore i sa ovom nedaćom.

Turistički vodič, Ana Pavlović, poručila je da se ne sme dozvoliti rudarenje litijuma jer to ugrožava ne samo, kako je rekla, naše zdravlje, već i lepotu Cera i da ćemo umesto  prirode i pejzaža, strancima pokazivati samo projekte.

Serija protesta usledila je posle odluke Vlade Srbije od 16. jula da se nastavi projekat izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je stopiran 2022. godine.

Odluka je usledila nakon što je ranije ovog meseca Ustavni sud Srbije odlučio da su vlasti u Srbiji stopiranjem projekta 2022. godine prekoračile ovlašćenja.

Projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, stopiran je pre dve i po godine nakon masovnih ekoloških protesta.

Izvor: RTS





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs