Srbija, nažalost, dalje od članstva u EU

Img Foto: Pixabay

Poslanik Evropskog parlamenta Klemen Grošelj ocenio je da, ako ugledna međunarodna organizacija poput Fridom hausa proglasi državu nedemokratičnom, to ima ogromne implikacije i da se to dogodilo u slučajevima Srbije i Mađarske.

U intervjuu za EWB na pitanje da li tako ocenjeno stanje demokratije u Srbiji znači da je zemlja dalje od članstva u EU, Grošelj je rekao: "Nažalost, da".

On je rekao da je istina da mnogi u EU gledaju na Srbiju kroz "vrlo usku geopolitičku perspektivu", koja uključuje pitanje Kosova i rivalstvo velikih sila sa Rusijom i Kinom i da su "voljni da naprave kompromis kada je reč o demokratskim standardima".

"Međutim, zbog iskustva sa Kovid-19 i nazadovanjem demokratije u nekim državama članicama EU, kao što su Poljska i Mađarska, pitanje demokratije, vladavine prava, ljudskih prava i drugih osnovnih prava na kojima se EU zasniva, postaju kamen temeljac politika EU", istakao je Grošelj.

Upitan o izborima i bojkotu opozicije, Grošelj je rekao da je na vladajućoj političkoj eliti da obezbedi uslove u kojima neće biti sumnje u legitimitet izbora.

"Ukoliko ne bude garancije za slobodnu i poštenu izbornu kampanju, legitimitet ovih izbora će se neminovno dovoditi u pitanje. Posebno u svetlu svih obaveza koje je Srbija preuzela pred evropskim institucijama", istakao je Grošelj.





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs