Tokom vanrednog stanja deset puta više pritužbi zaštitniku građana

Img Foto: Media centar Beograd

Gostujući u jutarnjem Dnevniku RTS, zaštitnik građana Zoran Pašalić je istakao da se još uvek razmatraju pritužbe građana koje su pristigle tokom vanrednog stanja, dodajući da ih je bilo 10 puta više nego u periodu pre uvođenja vanrednog stanja.

Zaštitnik građana rekao je da je najteže kada imate kontakt sa preminulima od kovida 19, kao i kontake sa onima koji su u situaciji da se nalaze van zemlje i da ne mogu da dođu lako u Srbiju, kada su odvojeni od porodice i kada su izgubili posao u zemljama u kojoj su živeli i radili. Pašalić kaže da je bilo slučajeva gde nije moglo da se pomogne.

"Nismo mogli da pomognemo mnogima kojima je naša pomoć praktično značila, povezivanje sa nekim institucijama koje su van zemlje, ali taj neki odnos između samih kancelarija ombudsmanskih u regionu je mnogima pomoglo da reše probleme i da se vrate u Srbiju", istakao je zaštitnik građana.

Prema njegovim rečima, kada se detaljnije razmotre slučajevi, bilo je sistemskih problema, oko testiranja, oko dozvole za kretanje roditeljima koje imaju pravo da vide dete, pravo kretanja roditeljima dece sa autizmom, staranje o licima koja nisu  u stanju da se staraju sama o sebi, kontakti tokom vikenda za vreme vanrednog stanja.

Govoreći o problemima majki koje imaju malu decu, zaštitnik kaže da je to bio sistemski problem, gde je bilo konkretno situacija sa pribavljanjem dozvole ili sa poslom ili gde je bila potrebna pomoć, tu smo pomogli, ne samo za decu do 7 već i do 12 godina.

"Bilo je najvažnije da damo doprinos da ne dođe do zaraze i u romskim naseljima i migrantskim kampovima nije došlo, a sporadični problemi u kampovima su bili rešavani ne samo sa naše strane već i onih koji se bave organizacijom boravka", kaže Pašalić.

Govoreći o saradnji sa državnim organima, Pašalić kaže da je bilo slučajeva da se neko ne odaziva i da ga "jurimo danima" za nešto što je neko bio dužan da uradi. U pitanju je lokalna samouprava, kaže on, dodajući da ingerenciju nad njima ima delimično ministarstvo, jer samouprave imaju svoja prava i propise.

"Često su u okvru tih njihovih aktivnosti činjene greške koje su javljene i morali smo da delujemo", ukazao je Pašalić.





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs