Foto: Pixabay
Novi Zakon o zaštiti potrošača, čije je najveći deo odredbi počeo da se primenjuje 2. avgusta, donosi i nova pravila koja se odnose na ugostiteljske objekte, piše portal Vino & Fino.
Prema članu 10 Zakona o zaštiti potrošača, restoran, kafić ili drugi ugostiteljski objekat dužan je da cenovnik učini dostupnim pre prijema porudžbine, dok cene hrane, pića i napitaka moraju da budu iskazane u jedinstvenom iznosu, navodi Vino & Fino.
Jedna od odredbi novog zakona koja je među ugostiteljima privukla najviše pažnje odnosi se na dodatne troškove. Prema odredbi, gostu ne može da se naplati usluga koju nije naručio kao što se to često dešava sa kuverom, niti dodatnu uslugu koju je samoinicijativno pružio. Zakon posebno navodi troškove koji predstavljaju sastavni i neodvojivi deo osnovne ugostiteljske usluge, poput serviranja stola, escajga i salveta.
Dakle, ukoliko kuver predstavlja automatsku naknadu za ono što je već sastavni deo usluge posluživanja, takva stavka više ne može da se pojavi kao dodatak na računu. To, međutim, ne znači da ugostitelj ne može da formira cenu tako da u nju uključi troškove rada, posluživanja, escajga, salveta, hleba i svega ostalog što čini njegovu uslugu. Razlika je u tome što gost treba unapred da zna ukupnu cenu.
Slična pravila odnose se i na dodatke uz hranu. Zakon propisuje da ne mogu da se naplaćuju sastojci i dodaci koji nisu jasno obuhvaćeni ponudom i cenovnikom, odnosno koji nisu deo normativa jela. To je važno za restorane i "street food" objekte koji uz određena jela automatski poslužuju sosove, povrće, limun ili druge dodatke – ako imaju posebnu cenu, ona mora da bude jasno komunicirana.
Novi propisi tiču se i dostave, odnosno toga da restorani mogu da imaju drugačiju, višu cenu hrane i pića kada se ona prodaje putem dostave, ali u toj ceni mora da bude sadržan i trošak dostave. Za ugostitelje to znači da postoji prostor za različito formiranje cena u zavisnosti od kanala prodaje, ali bez dodatnih troškova koji se pojavljuju tek na kraju kupovine.
