
Pre ili kasnije predstavnici vlasti moraće da sednu sa nezadovoljnim poljoprivrednicima i poštarima. Ali zašto ih, dok njihovi protesti traju, tretiraju kao političke protivnike, optužuju da rade za neke druge i da žele da uzmu novac građana, iako oni, kako napominju, samo traže ono što im pripada?
Vlast punom parom u kampanji. Putuje po državi, obilazi narod. Osmesi su tu, najave lepog života, samopohvale za postignuto.
„Vidim da narod dobro vidi, narod dobro sagledava“, kaže predsednik Aleksandar Vučić.
Ali za onaj narod što stvarnost drugačije sagledava i život mu nije lep, pa blokira saobraćaj, umesto da obrađuje zemlju – razumevanja nema. Samo diskreditacija i optužbe za politikanstvo.
„Ovi koji štrajkuju, tu ima mnogo politike. Kada štrajkuju poljoprivrednici, oni traže vaš novac. I vaš novac umesto da završi u dobrom putu ispred vaše kuće, u tome da vaše dete ima bolju bolnicu, završiće u njihovim džepovima“, kaže Vučić.
„Kada kaže da uzimamo novac od građana Srbije, pa mi ne smatramo tako. Ipak smo mi proizvođači hrane“, kaže poljoprivrednik Dušan Tornjanski.
„Mislim da je sramotno da tako nešto uopšte izjavi“, smatra poljoprivrednik Stojan Stanković.
Izjavila je nešto slično i resorna ministarka, i to nekoliko puta u devetominutnom gostovanju na javnom servisu.
„Kada ste obojeni politički i imate političku agendu, onda nećete da razgovarate. Hajmo da pričamo o realnom finansijskom efektu, zašto pravite političke agende? Molim vas, recite mi, šta je razlog da neko bude na ulici, osim političke agende?“, upitala je ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković.
„Politika uopšte nije prisutna u svemu ovome, nas politika ne interesuje, nas interesuju naši problemi da se reše“, odgovara Stanković.
I dok gledaoci RTS imaju priliku da slušaju ministarku, poljoprivrednike mogu da vide pred kraj centralnog Dnevnika. Ali ne i da ih čuju, jer već danima se o njima pušta tek vest od pola minuta, bez objašnjenja konteksta.
Kao i o delu naroda što je iz nezadovoljstva odlučio da obustavi raznošenje pošte. A što ne odgovora sloganu vladajućih po kom „Srbija ne sme da stane“.
„Imate njih 500 ili hiljadu koji su politički organizovani. Gde se neko bori za interese neke druge kompanije, privatnika, tajkuna…“, kaže Vučić.
„Nemam veze ni sa kakvim privatnim firmama. Jedini izvor prihoda mi je plata u javnom preduzeću „Pošta Srbije““, tvrdi poštar Stefan Mitrović.
„Ti ljudi imaju politički protest, to ugrožava Poštu Srbije“, kaže predsednica Vlade u tehničkom mandatu Ana Brnabić.
„To je jedan apsurd i još jedan vid spinovanja. Ko god u Srbiji podigne glavu i pokrene neku borbu, a dobije podršku javnosti, odmah ga boje politički“, odgovara Mitrović.
Da li je onda posredi politikanstvo ili nešto drugo? Novinar Đorđe Vlajić konstatuje – dogorelo je ljudima do noktiju, pa je predizborna atmosfera dobra prilika da se vlast prisili na ustupke…
„I da popravi situaciju u nekim od tih sektora države. Ovaj sistem je najveći neprijatelj sam sebi, jer je vlast toliko urušila institucije ovde da je sad došlo, izgleda, vreme na naplatu. I još neki segmenti društva se ljute i najavljuju pobunu“, kaže Vlajić.
A to su zdravstveni radnici, koji kažu da izlaze na ulice u sredu i advokati, koji najavljuju proteste od 25. novembra.
Izvor: N1