Prvi srpski respirator

Img Naslovna fotografija: Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Srbije

U Institutu "Mihajlo Pupin" proizveden je prvi respirator u Srbiji, a inženjer Instituta Vladimir Nešić istakao je da je to najsavremeniji uređaj i ocenio da Srbija ima kadrovske mogućnosti za pokretanje proizvodnje medicinske opreme. Ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović je prilikom predstavljanja prvog domaćeg respiratora izjavio da je to "velika pobeda srpske pameti i inženjerskog znanja".

Inženjer Instituta Vladimir Nešić je za Radio-televiziju Srbije rekao da je na proizvodnji respiratora radilo desetak inženjera. 

"Ova zemlja ima dovoljno stručnjaka, znanja i htenja da može da pokrene novu granu proizvodnje - proizvodnju medicinske opreme", rekao je Nešić. 

Na pitanje gde bi Srbija mogla da plasira svoj proizvod, on je ocenio da je to tržište regiona, a možda u pojedine regione Azije i Afrike.

Ideja je potekla od inženjera elektrotehnike iz Instituta "Mihajlo Pupin" Ognjena Ristića. Ristić je objasnio kako se koristi uređaj za mehaničku ventilaciju pluća.

"Ako pogledamo sam uređaj, napravili smo ga mahom da podržava sve režime koje podržava savremeni uređaj. Počeli smo od prototipa sa klipom, gde smo negde u prvoj trećini projekta ustanovili da on ne može da zadovolji odgovarajuće performanse. Za potrebe priključivanja na bolničku instalaciju smo razvili prototip sa proporcionalnim ventilima", rekao je Ristić.

Dizajn tih uredjaja, kako je saopšteno, prilagođen je brzim tehnologijama proizvodnje, kao što su 3D štampači, CNC mašine i laser sekači, a najveći deo komponenti je proizveden u Srbiji.

Za sada je proizvedeno pet prototipskih uređaja, a kada ih nadležne državne institucije odobre, proizvodni kapacitet Instituta "Mihajlo Pupin" mogao bi da bude deset kompletnih uređaja dnevno.

U timu koji je razvio respirator su inženjeri elektrotehnike, mašinstva i programeri prvenstveno iz Instituta "Mihajlo Pupin", kao i lekari-anesteziolozi i jedan molekularni biolog.

"Naši mladi inženjeri pokazali su da možemo u Srbiji da proizvodimo nešto što je do sada bilo jedino moguće da kupujemo u inostranstvu. Ovo je veliko dostignuće inženjera Instituta 'Mihajlo Pupin', čime je Srbija još jednom pokazala da je lider u ovom delu Evrope u razvoju inovacija i novih tehnologija i ovo je sektor koji moramo da nastavimo najsnažnije da razvijamo", istakao je ministar.

Popović je dodao da će ti uređaji biti namenjeni pre svega zdravstvenom sistemu Srbije, ali bi se mogli i izvoziti, jer "u regionu i u ovom delu Evrope još uvek niko nije razvio ove tehnologije". "Ovim respiratorom Srbija može da ojača kapacitet u borbi protiv koronavirusa ili neke nove epidemiološke krize u budućnosti. Iako se nadamo da to toga neće doći, na to moramo da budemo spremni kao država", rekao je Popović.





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs