Nenadić: Partijska kontrola i otvoreno kršenje zakona kao osnove korupcije u Srbiji

Img Foto: Pixabay

Programski direktor organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić ocenio je da korupciju u Srbiji podstiče visoka zavisnost privrede i građana od javnog sektora, na koji se proteže partijska kontrola, ali i veliki deo privatnog sektora je zavisan od "političkih moćnika".

Uzroci korupcije u Srbiji su raznoliki. Većina je prisutna i u drugim državama, ali kod nas ima i nekih specifičnosti. Glavne specifičnosti uzroka korupcije u Srbiji proističu iz visoke zavisnosti privrede i građana od javnog sektora", naglasio je Nemanja Nenadić u razgovoru za sajt UGS Nezavisnost.

Po njegovim rečima, "jedan deo te priče čine zloupotrebe pri raspolaganju javnim resursima ili kod zapošljavanja u javnim preduzećima, ustanovama i upravi".

"U tom pogledu, glavni generator korupcije jeste partijska kontrola nad javnim sektorom, koja daleko prevazilazi nivo donošenja političkih odluka u Skupštini i Vladi, već se proteže na ceo javni sektor", naveo je on.

"U velikom delu javnog sektora ključne odluke potpisuju lako zamenljivi vršioci dužnosti, koji svoj položaj duguju političkim moćnicima, umesto da polažu račune građanima", objasnio je Nenadić.

Međutim, kako je dodao, "ni tu nije kraj, jer je i veliki deo privatnog sektora zavisan od političkih moćnika", pošto "kod nas širenje biznisa u velikoj meri zavisi od političke podrške" za razliku od nekih drugih država gde su, suprotno tome, politički funkcioneri samo "marionete moćnih privrednika".

"Pri svemu tome, nizak nivo vladavine prava, koji se ogleda u otvorenom kršenju zakona, donošenju raznih 'lex specialis-a' i tužilaštvima koja ne ispituju slučajeve moguće korupcije ako ne postoji 'politička volja', u kombinaciji sa odsustvom političke volje tamo gde ona zaista treba da se pokaže kod unapređenja propisa i podrške nezavisnim kontrolornim telima, ne daje ni dobre perspektive da će se stanje suštinski poboljšati u Srbiji", smatra Nenadić.

On je naveo da su snažni argumenti da se tvrdi da tužilaštvo ne ispituje sve slučajeve sumnje na korupciju o kojima postoje saznanja, već samo one za koje znaju da imaju političku podršku.

Izvor: Beta - ObjektivNo1





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs