U tačno 47 od 79 opština u Srbiji zabeleženo je prekomerno zagađenje vazduha izazvano prisustvom PM10 čestica, pokazuju rezultati dosadašnjeg građanskog monitoringa kvaliteta vazduha za 2024. godinu, predstavljeni na konferenciji „Čoveče, ne guši se!“ koju je organizovala Beogradska otvorena škola (BOŠ).
„Građanska mreža koju BOŠ razvija godinama sa partnerima na lokalnom nivou je veća i sveobuhvatnija od državne i na radar stavlja sva ona mesta koja nisu uključena u državno merenje. Pored već prisutnog merenja suspendovanih čestica, ove godine smo na par mesta merili i koncentracije isparljivih organskih jedinjenja u vazduhu“, izjavio je Ognjan Pantić, programski menadžer BOŠ-a.
„Merači su postavljeni u Užicu u maju i u Varvarinu u avgustu ove godine, koji su zabeležili visoku koncentraciju ovih jedinjenja u vreme kada su u blizini ovih opština gorele deponije. Prisustvo ovih materija u vazduhu dovodi se u vezu sa sagorevanjem plastike i jako je štetno“, dodao je Pantić.
Podsetimo, Beogradska otvorena škola – BOŠ godinama organizuje konferencije sa naslovom „Čoveče, ne guši se!“, na kojima predstavlja stanje kvaliteta vazduha u Srbiji. U utorak su u okviru ovogodišnje konferencije o tome govorile i Dušica Radojičić iz Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije i Ana Pecarski iz organizacije TIM42 iz Leskovca koja se bavi temom zaštite vazduha na lokalu.
Na javnom uvidu je Nacrt zakona o zaštiti vazduha
Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo je izradu novog Nacrta zakona o zaštiti vazduha, pa je tako formirana radna grupa koju čine predstavnici državnih i naučnih institucija i nevladinih organizacija, obaveštava BOŠ u pratećem saopštenju. Kako se konstatuje, nacrt zakona je trenutno na javnom uvidu a do sada je pristiglo 340 komentara od strane radne grupe. Očekuje se i veliki broj komentara od strane javnosti.
„Novina koju donosi Nacrt zakona je da u situaciji kada se utvrdi prekoračenje supstanci koje utiču na zdravlje ljudi, da se izvrši i obaveštavanje nadležnog organa kako bi se započelo sa preduzimanjem mera“, izjavila je Radojičić.
Pecarski je skrenula pažnju na nedostatak konkretnih javnih politika u ovoj oblasti. Kako je naglasila:
„Prema zvaničnom izveštaju, Leskovac je prvi po koncentraciji PM čestica, a vazduh se vodi kao odličnog kvaliteta. Građani su sami postavili 11 mernih stanica daleko od zagađivača i sve stanice pokazuju prekomernu koncentraciju PM čestica opasnih po zdravlje”.
Izvor: Mašina.rs