Dom je za žene najnesigurnije mesto – više od polovine femicida dogodi se u porodičnoj kući ili stanu

Img Foto: Cemaforum.rs / arhiva

Policija u Aleksandrovcu uhapsila je 23-godišnjaka zbog sumnje da je partnerki naneo više udaraca po glavi i telu, od kojih je preminula. Od 2011. do početka ove godine u Srbiji je ubijeno 406 žena i devojčica u porodičnom ili partnerskom nasilju. Za većinu njih, pokazalo se, dom je bio i najnesigurnije mesto – gotovo 55 odsto žena ubijeno je u porodičnoj kući ili stanu.

Dvadesettrogodišnja Dragana iz Aleksandrovca 16. je žena koja je ubijena u porodičnom ili partnerskom naselju od početka godine. Mladić ju je usmrtio batinama. Povrede ima i četvorogodišnji sin ubijene žene. Kako saznaje RTS, on ostaje u Kruševačkoj bolnici na lečenju.

"Da je imala više informacija, možda bi bila živa. Želim da apelujem na svu populaciju, da svaku vrstu nasilja prijave službama koje su adekvatne za odgovor", napominje Slavica Stanojlović Urošević iz kruševačkog Udruženja žena "Peščanik".

Prema podacima Autonomnog ženskog centra, primeri poput ovog u Aleksandrovcu nisu retkost. 

Prebijanje je treći uzrok smrti žena žrtava porodičnog nasilja u Srbiji, iza vatrenog i hladnog oružja. Na četvrtom mestu je davljenje.

Grupe za koordinaciju i saradnju – i rade i fingiraju

U borbi s nasiljem nevladine organizacije podsećaju i na ulogu koordinacionih timova koje čine predstavnici Ministarstva prosvete, policije i centara za socijalni rad.

"Imate grupe za koordinaciju i saradnju koje odlično rade, sa svim nedostacima koji postoje u sistemu, i imate one koji fingiraju. Može da se desi da policija napravi pogrešnu procenu prilikom prve intervencije, ali zato taj sastanak grupe gde svi treba da donose sve informacije o slučajevima koji su prijavljeni, služi da se ispravljaju greške, služi da se utvrdi ko je žrtva, a ko nasilnik i na koji način treba da se postupa“, upozorava Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.

U velikom broju slučajeva već bilo prijava za nasilje

Nevladine organizacije brine i to što su u velikom broju slučajeva femicida postojale ranije prijave za nasilje. To se, podsećaju, odnosi i na jučerašnji slučaj na Bežanijskoj kosi, kao i na Aleksandrovac.

"Država Srbija nema ono što se zove zaštitni nadzor nakon izdržane kazne zatvora, kad postoji obaveza državnih organa da gledaju gde živi, s kim živi, šta radi, na koji način postupa, da se ne bi desili ovakvi slučajevi“, naglašava Macanovićeva.

Od 2011. do početka 2024. u Srbiji je ubijeno 406 žena i devojčica u porodičnom ili partnerskom nasilju. Za većinu njih, pokazalo se, dom je bio i najnesigurnije mesto.

Podaci nevladinih organizacija pokazuju da je gotovo 55 odsto žena ubijeno u porodičnoj kući ili stanu.

Izvor: RTS





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs