Gradonačelik Čačka, Milun Todorović, potvrdio je da će Borisav Bora Đorđević (1952 - 2024), koji je danas preminuo biti sahranjen u Čačku.
– Napustila nas je legenda rokenrol scene naše Srbije i regiona, maestralni i neprevazidjeni muzičar, tekstopisac i frontmen najveće rok grupe Riblje Čorbe. U 72. godini života preminuo je Bora Đorđević, ikona Čačka i čovek koji je za četiri i po decenije muzičkog stvaralaštva ostavio neizbrisiv trag u srcima svih generacija. Odavno postavši besmrtan za njegove Čačane i Čačak, uvrstio se u red najvećih legendi koje je ovaj grad iznedrio. Dragi Boro, dragi prijatelju, hvala ti za svaku strofu i svaki takt uz koji sam odrastao. Hvala ti za svaki savet i lepu reč, a najveće hvala za to što si me smatrao prijateljem. Obećavam ti u svoje i u ime svih Čačana, a ti si to već znao, da nikada nećeš biti zaboravljen – izjavio je Milun Todorović. On je dodao da će Čačak uskoro dobiti ulicu koja će nositi ime Bore Đorđevića, kako je kazao: ,,Ulicu kojom će koračati i neke nove, buduće generacije, učeći stihove i tonove koji nikada neće izbledeti iz njihovih sećanja“.
– Tvoja poslednja želja da budeš sahranjen u rodnom gradu će biti ispunjena i kako si i sam govorio, vratićeš se na padine Jelice da ostaneš zauvek u Čačku – kazao je Todorović.
Bora Đorđević je rođen 1952. godine u Čačku. U rodnom mestu je završio osnovnu školu, a nakon problema sa zakonom izbačen je iz gimnazije. Njegovi roditelji su tada, kako bi pobegli od „sramote“ koju im je prouzrokovao, odlučili da se presele u Beograd. Tu je Bora završio Petu gimnaziju i upisao Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Nikada nije primljen na glumu, pa je upisao organizaciju na FDU. Grupu Riblja čorba 1978. godine. Za više od 45 godine karijere snimili su 20 studijskih albuma i osam lajv izdanja. Poslednje album „Da tebe nije“ izdao je Siti rekords. Desetak godina živeo je u Sloveniji, gde se treći put oženio
Bacio sam sidro u mirnoj Ljubljani i mnogo mi je lepo sa Dubravkom, ženom koju volim. Ima li veće sreće nego voleti i biti voljen. I što je najljepše, moja posljednja ljubav prihvatila je da se uda za mene. Ona će biti mlada, a ja staroženja, tako me s pravom nazvala. Venčali smo se 25. maja, na Dan mladosti, u Grčkoj na Santoriniju – izjavio je svojevremeno Bora za „Stori“. Đorđević je za sebe umeo da kaže da je prvo Srbin, pa tek onda roker. Pisac i muzičar je 15. februara 2021. godine nagrađen Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena. Iza sebe je ostavio sina Borisa, kojeg je dobio s prvom suprugom Draganom, koja je bila njegova ljubav iz srednje škole.
Borisav Bora Đorđević (1952 - 2024), muzičku karijeru započeo je u rodnom Čačku davne 1965. godine.
Bilo je to vreme kad je gotovo svaka druga ulica u Čačku imala grupu. Prvi bend u kom je Bora svirao zvao se Hermelini, piše na zvaničnoj stranici grupe Riblja Čorba. Grupa je uglavnom svirala po Čačku i okolini. Njihov prvi nastup bio je u okviru čajanke u školi, a svirali su klasičan repertoar toga vremena. Bora se potom selio po raznim grupama: Dečaci sa morave, Vesnici ljubavi, Safiri, Čačanski plemići…
U grupi PORS (Poslednji ostatak romantičnog sveta) radio je zajedno sa R.M. Točkom, kasnije vođom grupe SMAK), koji je svirao gitaru i pevao drugi vokal.
Međutim, burne godine odrastanja donosile su i prve nevolje. Bora je sa društvom u to vreme upadao u tuđe, bogataške stanove. Od tako stečenog novca kupovali su instrumente u Beogradu. Posle tri godine podzemnih aktivnosti uhvaćeni su. Bora je sedam dana bio u istražnom zatvoru. Potom je izbačen iz gimnazije. Konačna presuda je glasila: oslobođen uz pojačan nadzor roditelja i povremenu kontrolu organa starateljstva. Za mali Čačak to je bila velika bruka, pa su roditelji odlučili da se presele u Beograd.
Godine 1970, Bora se upisao u Petu beogradsku gimnaziju. Pošto je u novinama pročitao oglas u kome su se tražili izvođači rok-opere “Isus Hrist superstar”, krenuo je u Dadov na audiciju i – prošao. Zatim je otišao na glavnu audiciju u Atelje 212 i dobio ulogu jednog od apostola. Iste te 1972. godine formirao je akustičarsku grupu „Zajedno“, gde je pevao i svirao akustičnu gitaru.
Povremeno, s njima je pevao Nenad Stekić, tadašnji evropski rekorder u skoku u dalj. Prvi nastup su imali u Narodnom univerzitetu “Stari grad”, a zatim su gostovali na raznim manifestacijama tipa “Hit parada ’74”. Svoj prvi reklamni singl grupa Zajedno snimila je 1974. godine za Studio B. Na A-strani singla bila je pesma “Ostrvo cvijeća”, a na B-strani njena varijanta na engleskom jeziku – “The Island of Flowers”. Bora je radio muziku na tekst Zorana Modlija i pevao.
Iste godine, 24. jula, izašao je njihov zvanični singl sa pesmama “Vizija” i “Goro moja”. Bora je pevao sa grupom i radio muziku i tekst za pesmu “Vizija”. Singl je objavio PGP RTB.
Te godine grupa Zajedno je pevala prateće vokale na prvom albumu beogradskog kantautora Srđana Marjanovića – “Srđan Marjanović i prijatelji”. Pored grupe Zajedno, gostovali su i članovi YU GRUPE – Raša Đelmaš, Bata Kostić, Žika Jelić i Dragi Jelić. Album je objavila Produkcuja gramofonskih ploča Radio Televizije Beograd.
Oktobra 1974. godine, Jugoton je objavio prvi singl grupe OPUS, na kome Borina grupa Zajedno gostuje pevajući prateće vokale.
Iste godine, Bora, sa grupom Zajedno i grupom S.O.S. snima singl “O, ruk ćale”/”Glavnom ulicom”. Singl je 1975. godine objavio PGP RTB. Krajem 1974. godine, Bora je sa grupom Zajedno snimio pesmu “Moj put”. Potom je napustio grupu. Početkom 1975. godine, zajedno sa Zoranom Modlijem, Bora je napravio grupu Hajduk Stanko i jataci. Njihov singl prvenac objavio je PGP RTB 1. aprila 1975. godine. Bora je za obe pesme pisao muziku i tekstove.
U jesen 1975. godine, Bora je započeo novi eksperiment sa grupom Suncokret. Pevačku liniju upotpunile su Biljana Krstić i Gorica Popović (ex – S vremena na vreme), koja je u to vreme diplomirala glumu. Pored brojnih televizijskih nastupa, manjih koncerata i zajedničkih svirki, nastupali su na festivalu “Omladina ’76” u Subotici i na “Beogradskom proleću ’76”. Polovinom 1976. godine prikljičio im se basista Bata Sokić.
Iste godine objavljen je jedan reklamni singl za bezalkoholna pića “bipi” i “kvas”. Grupa Suncokret pevala je džingl “Kvas” na muziku Bore Đorđevića i na tekst Pece Petrovića. Izdavač singla bio je Studio B.
Te godine grupa Suncokret učestvovala je u snimanju takozvanog “omladinskog” filma Miće Miloševića “Nije nego”. Neke od njihovih pesama upotrebljene su u samom filmu. Drugi singl “Gde ćeš biti lepa Kejo”/ “Pusto more, pusti vali” objavila je takođe PKP RTV Ljubljana, 26. juna 1976. godine.
Iste godine grupa Suncokret je snimila i pesmu o Titu koja je izašla na kompilaciji “Biće uvek Tito”. Tu kompilaciju objavio je PGP RTB 1985. godine. Pesma se zove “Reč Titova”.
Četvrti singl grupe Suncokret objavio je PGP RTB 13. novembra 1976. godine, sa pesmama “Oj, nevene” i “Tekla voda”. Bora je napisao tekst za pesmu “Oj, nevene”, a muziku je radio zajedno sa Zoranom Radmilovićem. Početkom 1977. godine, Bora se pojavljuje na albumu Zorana Modlija “Leteća diskoteka”. Radio je muziku i tekst za pesmu “Bugi vugi za disk džokeja”. Album je 29. januara objavio PGP RTB.
Na albumu Zdravka Čolića “Ako priđeš bliže” Bora Đorđević pojavljuje se kao tekstopisac u pesmi “Produži dalje”, na muziku Kornelija Kovača. Taj album objavio je Jugoton, 1977. godine.
Sredinom 1977. godine, grupa Suncokret snimila je u Ljubljani debi-album “Moje bube”. Krajem 1977. godine, grupa Suncokret je učestvovala na “Boom” festivalu u Novom Sadu. Na toj ploči se nalazi živa verzija pesme “Prvi sneg”. Album je 1978. godine objavila zagrebačka produkcija Suzy. Poslednji singl sa grupom Suncokret Bora je snimio 1978. godine. Posle tog singla, Bora – zajedno sa Biljom Krstić – odlazi u Rani mraz jer grupa Suncokret nije htela da snimi njegovu pesmu “Lutka sa naslovne strane”.
Sa grupom Rani mraz Bora je snimio dve singl-ploče na kojima je samo pevao prateće vokale. Prvi singl zvao se “Računajte na nas”/”Strašni žulj”, a objavio ga je PGP RTB 27. maja 1978. godine. Drugi singl zvao se “Oprosti mi Katrin”/”Život je more”, a objavio ga je takođe PGP RTB 27. jula 1978. godine. Posle tri meseca, Bora je napustio Rani mraz.
Sa članovima poslednje postave grupe S.O.S., Bora je 15. avgusta 1978. godine napravio novu grupu Riblja čorba. Grupu su činili: Borisav Đorđević – Bora (vokal), Miroslav Aleksić – Miša (bas), Radislav Kojić – Rajko (gitara) i Miroslav Milatović – Vicko (bubnjevi). Prvi Borin muzički izlet van matičnog benda zabeležen je iste te 1978. godine, kada se na singlu Zdravka Čolića “Loš glas”/”Ne mogu biti tvoj” pojavljuje kao tekstopisac pesme “Loš glas”.
Saradnja sa velikim brojem muzičkih zvezda…
Radio je tekstove i muziku za Nedu Ukraden, Mišu Markovića, Generaciju 5, Oliveru Katarinu, Maju Odaklijevsku, Beti Đorđević, Mikija Jevremovića, Dušana Prelevića, Izvorinke Milošević…
Na legendarnom albumu “Paket aranžman” koji je sniman u studiju Enca Lesića “Druga maca” tokom jeseni 1980. godine, Bora je pevao prateće vokale u pesmi Električnog orgazma “Zlatni papagaj”.
Godine 1983, Bora pomaže svom kolegi iz grupe Rajku Kojiću u realizaciji njegovog solo-albuma “Ne budi me bez razloga”. Na tom albumu Bora je pevao sve pesme i napisao tekstove za tri – “Lažeš”, “I to sve iz ljubavi” i “Grešnik pod nebeskom kapom”. Album je objavio PGP RTB 11. oktobra 1983. godine.
Krajem 1984. godine, Bora je učestvovao na albumu “Bijelo dugme” grupe Bijelo dugme gde je pevao i pisao tekst zajedno sa Goranom Bregovićem za pesmu “Pediculis pubis”.
Početkom 1985. godine, na albumu Olivera Mandića “Dođe mi da vrisnem tvoje ime” Bora je pisao tekst za pesmu “Ja sam lud”.
Na albumu Šabana Šaulića “Kafanska noć”, Bora je pisao tekst za pesmu “Prikrašću se tebi pod prozore”.
Na albumu Izvorinke Milošević “Izvorinka”, Bora je pisao tekst za pesmu “Kada te sudbina uzme na zub”, a potpisao je svoju suprugu Draganu Ivić – Gagu.
Na albumu Predraga Živkovića Tozovca, Bora je pisao tekst za pesmu “Vodeničareva kćer”, na muziku Predraga Živkovića, i opet potpisao suprugu Draganu Ivić – Gagu.
Početkom 1986. godine, na albumu Zorice Marković “Otrove moj”, Bora je pisao tekst za pesmu “To više nismo mi”, na muziku Miše Markovića, i ponovo potpisao svoju suprugu Draganu Ivić – Gagu.
Iste godine, Bora je gostovao na albumu “Seobe” grupe Kerber iz Niša.
Krajem 1986. godine, Bora je formirao grupu Siroti mali hrčki, u kojoj je svirao Vidoja Božinović – Džindžer, i snimio četiri pesme za pozorišnu predstavu “Siroti mali hrčki”. Bora je pisao muziku i tekstove za pesme “Hronična dosada”, “Zašto kuče arlauče”, “Pacovi (stavite na usta hanzaplast)” i “Siroti mali hrčki”. Zajedno sa glumcima, pevao je u svim pesmama.
Iste 1987. godine, zajedno sa Arsenom Dedićem, Bora je napravio koncert u beogradskom Pozorištu na Terazijama. Gosti su bili Stjepan Mihaljinec, Nikola Čuturilo, Milena Dravić i Vidoja Božinović – Džindžer.
Na albumu “Zajedno smo piškili u pesku” grupe Poslednja igra leptira, Bora je napisao tekst za naslovnu numeru.
Na prvom albumu grupe Legende “Dođi druže”, Bora je napisao muziku i tekst za dve pesme (“Skid’o sam joj zvezde s neba” i “Pobratime pobro meni nije dobro”) i tekstove za još pet pesama: “Zašto si me ostavila”, “Mnogo toga vucaram za sobom”, “U kostima osećam promene”, “Balada o penzioneru” i “Dođi druže”. Pored toga, pevao je prateće vokale i dao naziv grupi.
Na albumu DENIS & DENIS “Budi tu” radio je tekst za pesmu “Inspiracija”, na muziku Doraa Tolje. 1988. na albumu “Spavaćeš sam” Snežane Mišković – Viktorije pisao je tekstove za tri pesme – “Sami”, “Što si drugu ljubio” (zajedno sa Z. Stipišićem, poznatijem kao Giboni) i “Daj, ne pitaj”.
Krajem godine, Bora se pojavljuje u rok-operi Vladimira Milačića “Kreatori i kreature”, gde peva Milačićevu pesmu “Datum-pečat”.
Početkom 1989. godine, Bora je gostovao na albumu Arsena Dedića i Zorana Predina “Svjedoci priče”. Zajedno sa Arsenom i Zoranom pevao je u pesmi “Domovina”.
Na albumu Ramba Amadeusa “Hoćemo gusle”, Bora je pevao zajedno sa Rambom u pesmi “Amerika i Engleska (biće zemlja proleterska)”.
Krajem 1989. godine, Bora je sarađivao na dva albuma Željka Bebeka “Niko više ne sanja” i “Pjevaj moj narode”. Na albumu “Niko više ne sanja” radio je tekst za pesmu “Sinoć sam pola kafane popio”, a na albumu “Pjevaj moj narode” napisao je tekst za pesmu “Gdje će ti duša”. Oba albuma objavio je zagrebački Jugoton.
Sredinom 1992. godine Bora je učestvovao na albumu “S one strane duge” gde je pisao tekst i muziku za pesmu “Decu ti neću oprostiti”.
Početkom 1993. godine, Bora je gostovao na prvom albumu kninske grupe Minđušari – “Armija srpska”. Pevao je i pisao tekstove za dve pesme: “E, moj druže zagrebački” i “Ljetovanje”.
Iste godine, Bora je gostovao na dva albuma Vlade i Bajke. Jedan je studijski “Ja nisam ja”, gde je pevao u studijskoj verziji pesme “Beograde” (izdavač PGP RTS), a drugi je “Moj Beograd – live”, gde se nalaze i studijska i živa verzija pesme “Beograde” (izdanje Jugo-tona). Pored Bore, gostovali su: Dušan Prelević, Dragan Bjelogrlić, Nikola Kojo i Dragan Nikolić.
Te godine Bora je gostovao na Bajoneovom albumu “Uprkos vremenu”. Pevao je i pisao tekst za pesmu “Boli me mrak”.
Na albumu “Košava sa Dunava” Dare Bubamare i Show benda pevao je u pesmi “Kao led, kao žar”.
Iste godine, Bora je gostovao na albumu “Još se ništa ne zna” Baje Malog Knindže.
Ubrzo posle toga, Bora je pisao muziku za pozorišnu predstavu “Tamna je noć”. Uzeo je motiv iz stare ruske pesme koju je pevao Mark Bernes i napravio prepev. Bora je napisao tekst i pevao, Vlada Barjaktarević je programirao instrumente i svirao klavijature a Vidoja Božinović – Džindžer gitare.
Iste godine, Bora je sarađivao na Mandinom albumu “Životinje i ljudi”. Pisao je muziku za pesme “Kuče” (zajedno sa Vladom Barjaktarevićem), “Nesrećnica”, “TV dnevnik (ali dečiji)”, “Zašto kuče arlauče” i “Tajson bluz”, a tekstove za pesme “Beli meda”, “Slonovska”, “Kuče”, “Bube”, “Uspavanka”, “Ale i bauci”, “Nesrećnica”, “Klizava”, “Indijanci” , “TV dnevnik (ali dečiji)”, “Zašto kuče arlauče” i “Tajson bluz”. Album je objavio Zam.
Početkom 1995. godine, Bora se pojavljuje kao počasni član grupe Braća sa dinare i gostuje na njihovom albumu “Bila jednom jedna zemlja”. Zajedno sa Bajom Malim Knindžom pevao je pesme “Ja ću da pevam” i “Bila jednom jedna zemlja”.
Iste godine, na albumu “4 1/2 … ja bih da pevam” grupe Dejan Cukić i spori ritam bend, Bora se pojavljuje kao tekstopisac u pesmi “Ja bih da pevam”.
Na albumu Cece Ražnatović “Fatalna ljubav”, Bora je pisao tekst za pesmu “Šta još možeš da mi daš” na muziku O. Mandića.
- godine, Bora je objavio samostalni album “Njihovi dani”. Na albumu su svirali svi članovi Riblje čorbe. Bora je sam pisao muziku i tekstove, izuzev pesama “Beograde, Beograde” (gde je muziku radio Duško Jakšić) i “Seljačine” i “Zabela” (gde je muziku radio Vicko Milatović).
Krajem 1996. godine, Manda je objavio album “S one strane duge” gde su reizdate pesme “Zašto kuče arlauče” i “Nesrećnica” (gde je Bora radio muziku i tekstove) i “Beli meda”, “Slonovska”, Bube” i “Uspavanka” – za koje je pisao tekstove.
Godine 1999, na Zaninom albumu “Prijatelji”, Bora je pisao tekstove za dve pesme – “Balkanska” i “Pusti me”.
- godine, na albumu “Okano” Zdravka Čolića, Bora je radio tekstove za pesme “Idem da odmorim” i “Mjerkam te, mjerkam” na muziku Zdravka Čolića.
Na humanitarnom projektu “Zemljo moja”, Bora je 2001. pevao u pesmi “Zemljo moja” zajedno sa ostalim izvođačima. Album je objavila produkcija Sound Records.
- godine, na albumu Zdravka Čolića “Čarolija”, Bora je – zajedno sa Bajagom – napisao tekstove za pesme “Biti il’ ne biti” i “Mnogo hvala”.
Tokom leta 2006. godine Bora zajedno sa ostalim članovima Riblje čorbe peva i producira album “Pesme severa” koji su osmislili zvezdini navijači – delije sever.
Pored ove diskografije, Bora je radio i pozorišne predstave, što kao glumac, što kao statista.
Izvor: N1/Ozon press/Cemaforum