Za novine poslanika SNS-a milioni dinara iz budžeta

Img Foto: Pixabay

Udruženje „Savez Srba iz regiona“ poslanika SNS Miodraga Linte je od 2016. dobilo najmanje 20,4 miliona dinara na medijskim i drugim konkursima. Novac se najčešće koristi za izdavanje lista Srpsko kolo koji se bavi temama značajnim za prognane i izbegle kao i Srbe iz regiona, a koji zapravo prati i promoviše aktivnosti samog Linte i funkcionera onih opština koje mu dodeljuju novac na konkursima.

Miodrag Linta je narodni poslanik Srpske napredne stranke (SNS) od 2012. godine, a prema izbornoj listi za predstojeće parlamentarne izbore „Aleksandar Vučić – Za našu decu“ ovaj političar i profesor istorije kandidovao se za još jedan skupštinski mandat. Od 250 kandidata, njegovo ime nalazi se pod brojem 77.

Lintino udruženje, Savez Srba iz regiona, od 2015. godine izdaje časopis Srpsko kolo. Reč je o listu koji izlazi jednom mesečno i deli se besplatno širom Srbije, a namenjen je, kako se na njihovom sajtu navodi, „Srbima rodom i poreklom zapadno od Drine i Dunava, srpskog Kosmeta i srpske Crne Gore“.

Međutim, sam časopis često služi za promociju Miodraga Linte, njegovog udruženja kao i funkcionera pre svega vladajuće stranke, a sve to se plaća novcem građana Srbije.

U periodu od 2016. do maja 2020. godine brojne lokalne samouprave i različite institucije su kroz medijske, konkurse iz oblasti kulture i druga davanja za Lintino udruženje izdvojile najmanje oko 20,4 miliona dinara. Novac je, osim u par slučajeva za evidentiranje imovine izbeglih i prognanih u Hrvatskoj, BIH i Sloveniji, uglavnom davan za Srpsko kolo. Rad Saveza Srba iz regiona finansirala je i Vlada Republike Srpske iznosom od 600.000 dinara.

Najviše novca od 2016. do danas tom udruženju dalo je Ministarstvo kulture i informisanja – 4,3 miliona dinara i Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu – 2 miliona, dok su Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama i Komesarijat za izbeglice i migracije za četiri godine izdvojili po oko 1,8 miliona.

Reč je samo o novcu kojem su novinari Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) ušli u trag u dokumentima samih institucija. Ipak, suma je možda i veća jer je prema finansijskim izveštajima objavljenim na sajtu Agencije za privredne registre (APR) Savez Srba iz regiona je u periodu od 2016. do 2018. godine prihodovao oko 26,7 miliona dinara.

Upitno je i na koji način se dodeljuje novac na konkursima na kojima Savez Srba iz regiona učestvuje jer, prema rečima samog Linte, on pre konkursa kontaktira predsednike opština i traži im pomoć. Recimo, u februaru 2019. godine, Srpsko kolo objavilo je intervju sa Predragom Rađenovićem, predsednikom Opštine Sečanj. Nekoliko meseci kasnije, u junu 2019, ova opština je Srpskom kolu na medijskom konkursu dodelila 200.000 dinara.

Iako Linta nije prijavio svoju funkciju u udruženju Agenciji za borbu protiv korupcije, iz ovog tela za CINS kažu da s obzirom da funkciju poslanika vrši u kontinuitetu od 2012. godine a da je zastupnik udruženja postao 2015, on to nije ni morao u smislu utvrđivanja sukoba interesa.

„Situacija u kojoj Miodrag Linta, narodni poslanik, istovremeno obavlja dužnost zastupnika udruženja Savez Srba iz regiona sa sedištem u Beogradu, sama po sebi, ne predstavlja sukob interesa jer funkcioner može da bude član organa drugih udruženja ukoliko Agencija ne utvrdi postojanje sukoba interesa“.

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić, s druge strane, kaže da iako Linta nije bio u obavezi da podnese vanredni izveštaj Agenciji kad je postao zastupnik udruženja, taj podatak morao je da prijavi u redovnom izveštaju 2016. godine – nakon što je ponovo izabran za narodnog poslanika.

„Takođe je bio dužan da navede i ukoliko ostvaruje neke prihode po osnovu angažmana u udruženju. Ukoliko su ti prihodi premašili prosečne godišnje zarade bio bi dužan da za to podnese poseban, vanredni izveštaj. Agencija bi na osnovu tih podataka mogla da utvrdi da li je funkcija u udruženju na bilo koji način u sukobu interesa sa poslaničkom funkcijom“, smatra Nenadić.

Linta u izjavi za CINS kaže da ne ostvaruje prihode u udruženju.

Inače, prema CINS-ovoj bazi postupaka protiv funkcionera, Agencija je 2014. upozorila Miodraga Lintu jer je kasnio sa podnošenjem izveštaja o imovini. Zbog ovoga ga je i Prekršajni sud u Beogradu kaznio sa 50 hiljada dinara.

S druge strane, Tamara Filipović Stevanović iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) objašnjava da je ideja medijskih konkursa da finansiraju nešto što ne može lako da se proda na tržištu, medijske proizvode od interesa za javnost.

Prema njenim rečima, postoji više izveštaja koji dokazuju da veliki novac sa tih konkursa odlazi provladinim ili partijskim medijima, o čemu je inače i CINS pisao. Politička promocija, ističe Filipović Stevanović, nije javni interes i dodaje da bi takve anomalije mogle da budu sprečene evaluacijom projekata kojima su sredstva dodeljena jer bi građani znali za šta daju novac:

„Kada bismo imali evaluaciju medijskih sadržaja koji su proizvedeni od novca građana onda bismo znali zapravo koliko oni zaista služe javnom interesu i koliko oni izveštavaju građane o onim temama koje su njima važne, a koliko zapravo služe ličnim interesima i partijskim interesima određenih strana“.

Izvor: https://www.cenzolovka.rs/drzava-i-mediji/za-novine-poslanika-sns-a-milioni-dinara-iz-budzeta/





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs