24 godine od NATO bombardovanja i dalje nije poznat precizan broj žrtava

Img Foto: Pixabay, ilustracija / cemaforum

Na današnji dan 1999. godine u 19 časova i 41 minut pale su prve bombe NATO pakta na ciljeve u okolini Prištine čime je počelo bombardovanje 19 zemalja na Saveznu Republiku Jugoslaviju.

Precizan broj poginulih do danas nije utvrđen, a procene idu od 1.500 pa do nekoliko hiljada. Bombardovanje je završeno 78 dana kasnije, potpisivanjem Kumanovskog sporazuma. Poslednje bombe na SR Jugoslaviju pale su 10. juna 1999. godine, oko 13 časova i 30 minuta, na teritoriju sela Kololeč, u opštini Kosovska Kamenica.

Tokom dva i po meseca, bombardovani su vojni ciljevi, kasarne, postrojenja, ali i civilni objekti – bolnice, fabrike, mostovi, pruge, ostala infrastruktura, medijske kuće i predajnici, skladišta energenata i energetska infrastruktura.

Odluka o bombardovanju Jugoslavije doneta je bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, a naredbu je tadašnjem komandantu agresorskih snaga, američkom generalu Vesliju Klarku, izdao generalni sekretar NATO-a Havijer Solana. Ukupno 19 zemalja učestvovalo je u napadu na našu zemlju.

SRJ je napadnuta pod izgovorom da je krivac za neuspeh pregovora u Rambujeu i Parizu o budućem statusu južne srpske pokrajine Kosova i Metohije.

Precizan broj žrtava nije poznat

Broj žrtava nikada nije definitivno utvrđen i kreće se 1.500 do nekoliko hiljada ljudskih žrtava.

Broj identifikovanih direktno stradalih od NATO bombi je 754 kolika je procena Fonda za humanitarno pravo (FHP) i Fonda za humanitarno pravo Kosova (FHP K).

Prema podacima FHP i FHP Kosovo, u periodu od 20. marta do 14. juna 1999. godine, srpske snage su ubile 6.901 Albanca. U istom periodu, pripadnici OVK su ubili 328 srpskih civila i 136 Roma i drugih nealbanaca. U sukobima između VJ/MUP-a i OVK poginulo je 1.204 pripadnika OVK i 559 pripadnika VJ i MUP-a Srbije.

Drugi relevantni podaci, pokazuju da je poginuo 1.031 pripadnik Vojske Jugoslavije i srpske policije, a teže i lakše ranjeno oko 6.000 civila, među njima 2.700 dece. Ranjena su 5.173 vojnika i policajca.

Prema knjizi “Junaci otadžbine“ u izdanju Ministarstva odbrane, stradalo je 275 ljudi pri MUP ili VJ, 254 pripadnika Vojske Jugoslavije, 21 pripadnik MUP.

Ratni gubici NATO-a u ljudstvu i tehnici nikada nisu obelodanjeni.

Optpisivanjem sporazuma o prekidu vatre bezebednosne snage Srbije i Jugoslavije su napustile Kosovo, a za njima i kolone izbeglih Srba, civila. Prema podacima Srbije reč je o oko 200.000 raseljenih.

Materijalna šteta između 30 i 100 milijardi dolara

Takođe nije precizirana materijalna šteta izazvana ratnom dejstvom. Izvesno je da radi o više desetina milijardi dolara.

Vlada tadašnje Savezne Republike Jugoslavije procenila je materijalnu štetu od 100 milijardi američkih dolara, a grupa ekonomista iz G17 u studiji „Završni račun“ objavila je da je ukupna šteta procenjena na oko 30 milijardi dolara.

Prema podacima domaćih medija, u bombardovanju je uništeno i oštećeno 25 hiljada stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga.

Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno.

U bombardovanju je evidentirano oko 2.300 udara u kojima je ispaljeno i bačeno 22.000 tona različitih projektila.

Izvor: N1/Cemaforum.rs





Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka na www.cemaforum.rs